Dentálna hygiena

Dentálny hygiena je výkon odstraňovania pigmentov, povlakov a zubného kameňa z povrchu zubov. Odstránením sa zviditeľnia vyčistené plochy, až tak je možné vykonať preventívnu prehliadku = kontrolu stavu zubov a ďasien.

Výkony v dentálnej hygiene:

1. Farebná detekcia zubov, aby sa zistili plochy, kde nie sú vhodne odstránené povlaky; typ povlaku - modrá farba minimálne 4 dni neodstraňovaný povlak, tyrkysová farba - povlak je kyslý, čo znamená vysoké riziko vzniku zubného kazu a erózií na zuboch (strata skloviny rozpúšťaním v kyslom prostredí), preto sa vykoná vyšetrenie výživovým protokolom.

2. Podľa typu sfarbenia sa vykoná inštruktáž vhodnými hygienickými pomôckami (zubná niť, medzizubná kefka, zubná kefka...). 

3. Po inštruktáži sa Airflowom (práškovaním) odstránia povlaky, ak je prítomný zubný kameň, odstráni sa ultrazvukom a kyretami. Zuby sa zafluoridujú.

4. Raz za dva roky sa zhotovia kontrolné rtg snímky a posúdi sa možný vznik medzizubných kazov, stav pod výplňami, stav parodontu (úroveň alveolárnej kosti). 

5. Všetky zmeny dentálny hygienik konzultuje so zubným lekárom. Zubný lekár posúdi stav a podľa potreby pacienta objedná na ošetrenie.

6. Termín ďalšej návštevy sa stanoví podľa typu pacienta: bežný (nemá zubný kaz, ani parodontitídu), kariologický (má zubný kaz alebo poškodenú štruktúru zubov), parodontologický (má parodontitídu=stratu kosti), rizikový pacient (pacient s pozitívnou rodinnou anamnézou, s celkovým ochorením, so zlou hygienou, s nevhodným zlozvykmi....).

Od výkonov v dentálnej hygiene je nutné odlíšiť výkony pri parodontitíde.

Parodontitída je závažné ochorenie, ktoré sa nelieči dentálnou hygienou, ale kompletnou mechanickou, chemickou a často aj chirurgickou liečbou.