Pečatenie zubov
Čo je pečatidlo?
Pečatidlo je plastický náter nanesený najčastejšie na žuvacie plochy zadných zubov - stoličiek. Vykonáva sa v zubnej ambulancii. Je jednoduché a bezbolestné. Pečatidlo sa nanáša tekuté a pomocou svetla rýchlo stvrdne a vytvorí na zube ochrannú vrstvu. Pečatidlá sú priesvitné alebo farebné, pričom farebné sú viditeľné a dajú sa lepšie kontrolovať.
Prečo pečatiť?
Pečatidlo zabráni baktériám a ich potrave, ktoré sú príčinou vzniku kazu, vniknúť do rých a jamiek stoličiek.
Ktoré zuby sa pečatia a kedy?
Zuby sa pečatia deťom. Pečatia sa zdravé trvalé stoličky čo najskôr po prerezaní do dutiny ústnej. Prvá trvalá stolička - nazývaná
“6-ročný molár” prerezáva sa medzi 11.-14. rokom. Malé stoličky, nazývané premoláre alebo čreové zuby sa môžu tiež pečatiť. Mládeži a mladým dospelým bez kazov a výplní sa môžu zuby tiež pečatiť.
Koľko stojí pečatenie?
Pečatenie jedného zuba stojí obvykle menej než jedna plomba. Zapečatené zdravé zuby Vám môžu ušetriť peniaze. Najdôležitejší dôvod pre pečatenie je vyhnúť sa zubnému kazu.
Ako dlho vydrží pečatidlo?
Pečatidlo vydrží viac ako 10 rokov. Je však nevyhnutné ho kontrolovať v pravidelných polročných prehliadkach, aby sme si boli istí, či nie je popraskané alebo vypadnuté. V takom prípade sa musí opraviť pridaním pečatidla.
Sú okrem pečatenia aj iné cesty k prevencii kazu?
Áno. Najlepšou cestou je každodenné čistenie zubov fluoridovou zubnou pastou a pitie fluoridovej vody. Fluorid pomáha najviac rovnému hladkému povrchu zubov. Je však menej efektívny na žuvacích plochách stoličiek. Správne čistenie fluoridovou zubnou pastou a čistenie medzizubného priestoru zubnou niťou pomáhajú pri prevencii zubného kazu. Pečatenie a fluoridy spolu môžu ochrániť všetky plôšky zubov pred zubným kazom.